Jak zadbać o kondycję? Zalety gry w squasha

Jak zadbać o kondycję? Zalety gry w squasha

Squash - dyscyplina sportu, która staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Początkowo uznawana była za domenę ludzi zamożnych, dziś grać w squasha może niemal każdy. Squash sam w sobie wywodzi się z Anglii, a do Polski dotarł w latach 70-tych XX wieku za sprawą budowlańców ze Szwecji. Oni, dla zabicia nudy w dni wolne zaczęli grać i pokazali Polakom, na czym polega ta zupełnie nowa dyscyplina sportowa. Dziś, squash ma wielu entuzjastów, a specjalne boiska do gry znajdują się w praktycznie każdym większym mieście.

Co czyni squasha tak atrakcyjną propozycją?
Przede wszystkim proste reguły oraz duża dynamika gry. W squashu chodzi o to, aby odbijać rakietą specjalną piłeczkę tak, by przeciwnik miał jak najwięcej trudności z oddaniem uderzenia. Gra odbywa się na specjalnie do tego przystosowanym boisku, otoczonym z czterech stron ścianami. Każda gra wymaga od uczestnika ogromnego skupienia. Zadaniem gracza jest śledzenie piłeczki, a także przeciwnika, reagowanie na odbicia oraz umiejętne manewrowanie rakietą. Z początku to może się wydawać bardzo trudne, ale wraz z treningami polepsza się koncentracja, a ruchy zawodnika stają się płynne.
Mimo iż squash jest dynamiczną grą, nie brakuje opinii, że jest także korzystny dla zdrowia. Podczas gry do mięśni i komórek dostaje się znacznie więcej tlenu, co wspiera polepszenie kondycji organizmu. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i wpływa korzystnie na koncentrację. Squash wymaga pracy wszystkich partii mięśni ciała. Pracują tu nogi, plecy, brzuch oraz ręce.
Co więcej, sport stymuluje pracę mózgu, zmuszając go do skoordynowania zmysłu wzroku i słuchu wraz z kończynami. Oprócz obserwowania piłki, zawodnik musi skutecznie unikać zderzeń z przeciwnikiem, wykonywać dynamiczne ruchy na boki, w przód i tył, zatrzymania i starty. Podczas pierwszych treningów może ci się wydać, że to dość trudne, ale dzięki regularnym ćwiczeniom każdy jest w stanie wypracować własną technikę, zapewniającą skuteczność w grze. Wśród zalet squasha wymienić należy także jego dobroczynny wpływ na sylwetkę. Sport wzmacnia i buduje mięśnie, a także pomaga redukować tkankę tłuszczową. Osoby regularnie trenujące mogą spalić w czasie gry nawet około 1000 kalorii.

Jak się przygotować?
Do gry potrzebujesz jedynie butów z antypoślizgową podeszwą, wygodnego stroju oraz chęci. Jeśli nie chcesz w ciemno inwestować w rakietę oraz piłeczkę, bez problemu pożyczysz sprzęt bezpośrednio przed grą w ośrodku sportowym. Zwykle jest to koszt kilkudziesięciu złotych, ale wiele klubów oferuje możliwość wypożyczenia rakiet nieodpłatnie lub na zasadzie kaucji. Decydując się na trening squasha trzeba się też liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu złotych za wynajem boiska. To stosunkowo niewielka opłata, tym bardziej, że to ogólna cena za kort, którą można rozbić na ilość graczy. W rezultacie kwota ta nie przekracza ceny standardowego, jednorazowego wejścia do siłowni lub na basen.
Gra w squasha jest doskonałym pomysłem na imprezę firmową, urodziny lub wypad ze znajomymi. Wyzwala ducha zdrowej rywalizacji i mobilizuje do aktywności fizycznej. Wiele osób traktuje squasha jako zamiennik dla ćwiczeń w siłowni. Co więcej, jest to sport dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. Jednak squasha nie zaleca się osobom zmagającym się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.
Jak widać korzyści z uprawiania squasha jest wiele. Faktem jest to, że dyscyplina zdobywa coraz większe grono miłośników, dzięki czemu bez wątpienia przybywać będzie kortów i ośrodków sportowych propagujących tę dyscyplinę. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w squashu oraz odwiedzenia ośrodka sportowego rzeszowskim Park Hotelu. Emocje, rozrywka i wysiłek gwarantowane!

Opinie (2)

Piotr

2020-04-23 14:55:03

Adres IP:

*.*.*.99

Mi się najbardziej podoba to, że squash wymaga dużo wysiłku ale ma taką dynamikę że przez zainteresowanie rozgrywką to zmęczenie odchodzi na drugi plan.
Daria

2020-04-15 06:57:07

Adres IP:

*.*.*.81

To prawda, fajnie napisane. Ta gra ma same zalety i jest do tego mega wciągająca. Kiedyś lubiłam grać w tenisa stąd też dałam się namówić na squash. Ale tenis się nie równa, każdy powinien spróbować choć raz!

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn cukierniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Leasing drukarek DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Mikron części zamienne do elektronarzędzi

Wierzbna 257A
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Jak zaplanować wesele rustykalne?

Jak zaplanować wesele rustykalne?

Ławeczka w stylu klasycznym

Ławeczka w stylu klasycznym

Jak pobyt na wsi wpływa na nasze samopoczucie?

Jak pobyt na wsi wpływa na nasze samopoczucie?