Squash - dyscyplina sportu, która staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Początkowo uznawana była za domenę ludzi zamożnych, dziś grać w squasha może niemal każdy. Squash sam w sobie wywodzi się z Anglii, a do Polski dotarł w latach 70-tych XX wieku za sprawą budowlańców ze Szwecji. Oni, dla zabicia nudy w dni wolne zaczęli grać i pokazali Polakom, na czym polega ta zupełnie nowa dyscyplina sportowa. Dziś, squash ma wielu entuzjastów, a specjalne boiska do gry znajdują się w praktycznie każdym większym mieście.
Co czyni squasha tak atrakcyjną propozycją?
Przede wszystkim proste reguły oraz duża dynamika gry. W squashu chodzi o to, aby odbijać rakietą specjalną piłeczkę tak, by przeciwnik miał jak najwięcej trudności z oddaniem uderzenia. Gra odbywa się na specjalnie do tego przystosowanym boisku, otoczonym z czterech stron ścianami. Każda gra wymaga od uczestnika ogromnego skupienia. Zadaniem gracza jest śledzenie piłeczki, a także przeciwnika, reagowanie na odbicia oraz umiejętne manewrowanie rakietą. Z początku to może się wydawać bardzo trudne, ale wraz z treningami polepsza się koncentracja, a ruchy zawodnika stają się płynne.
Mimo iż squash jest dynamiczną grą, nie brakuje opinii, że jest także korzystny dla zdrowia. Podczas gry do mięśni i komórek dostaje się znacznie więcej tlenu, co wspiera polepszenie kondycji organizmu. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i wpływa korzystnie na koncentrację. Squash wymaga pracy wszystkich partii mięśni ciała. Pracują tu nogi, plecy, brzuch oraz ręce.
Co więcej, sport stymuluje pracę mózgu, zmuszając go do skoordynowania zmysłu wzroku i słuchu wraz z kończynami. Oprócz obserwowania piłki, zawodnik musi skutecznie unikać zderzeń z przeciwnikiem, wykonywać dynamiczne ruchy na boki, w przód i tył, zatrzymania i starty. Podczas pierwszych treningów może ci się wydać, że to dość trudne, ale dzięki regularnym ćwiczeniom każdy jest w stanie wypracować własną technikę, zapewniającą skuteczność w grze. Wśród zalet squasha wymienić należy także jego dobroczynny wpływ na sylwetkę. Sport wzmacnia i buduje mięśnie, a także pomaga redukować tkankę tłuszczową. Osoby regularnie trenujące mogą spalić w czasie gry nawet około 1000 kalorii.
Jak się przygotować?
Do gry potrzebujesz jedynie butów z antypoślizgową podeszwą, wygodnego stroju oraz chęci. Jeśli nie chcesz w ciemno inwestować w rakietę oraz piłeczkę, bez problemu pożyczysz sprzęt bezpośrednio przed grą w ośrodku sportowym. Zwykle jest to koszt kilkudziesięciu złotych, ale wiele klubów oferuje możliwość wypożyczenia rakiet nieodpłatnie lub na zasadzie kaucji. Decydując się na trening squasha trzeba się też liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu złotych za wynajem boiska. To stosunkowo niewielka opłata, tym bardziej, że to ogólna cena za kort, którą można rozbić na ilość graczy. W rezultacie kwota ta nie przekracza ceny standardowego, jednorazowego wejścia do siłowni lub na basen.
Gra w squasha jest doskonałym pomysłem na imprezę firmową, urodziny lub wypad ze znajomymi. Wyzwala ducha zdrowej rywalizacji i mobilizuje do aktywności fizycznej. Wiele osób traktuje squasha jako zamiennik dla ćwiczeń w siłowni. Co więcej, jest to sport dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. Jednak squasha nie zaleca się osobom zmagającym się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.
Jak widać korzyści z uprawiania squasha jest wiele. Faktem jest to, że dyscyplina zdobywa coraz większe grono miłośników, dzięki czemu bez wątpienia przybywać będzie kortów i ośrodków sportowych propagujących tę dyscyplinę. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w squashu oraz odwiedzenia ośrodka sportowego rzeszowskim Park Hotelu. Emocje, rozrywka i wysiłek gwarantowane!
2020-04-15 06:57:07
Adres IP:
*.*.*.81
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy
2020-04-23 14:55:03
Adres IP:
*.*.*.99