Foteliki dla dużych dzieci

Foteliki dla dużych dzieci

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wiele dzieci, które szybko rosną, mogłoby podróżować bez fotelika już na długo przed dwunastym rokiem życia. Niektórzy rodzice nie chcą jednak rezygnować zbyt wcześnie z fotelików dla swoich pociech, zwłaszcza kiedy ich dziecko przekracza wymaganą wagę i wzrost w wieku 8 czy 9 lat. Fotelik znacznie lepiej zabezpiecza je w razie wypadku i chroni przed obrażeniami. Niestety większość dostępnych fotelików nie jest przetestowana pod kątem cięższych użytkowników, a europejska homologacja również nie przewiduje fotelików dla dzieci ważących więcej niż 36 kg. Jak zatem znaleźć odpowiedni fotelik dla dużego dziecka i na co warto zwrócić uwagę?

Fotelik z homologacją amerykańską
Jeszcze kilka lat temu przepisy prawa jasno wskazywały, że w fotelikach muszą jeździć dzieci:
- do osiągnięcia 150 cm wzrostu,
- do ukończenia 12 lat.
Od pewnego czasu granica wiekowa została jednak zniesiona i głównym kryterium jest wzrost. Niestety dzieci rozwijają się w różnym tempie, nie zawsze takim, jak przewidziano w prawie. Czy to oznacza, że dziewięciolatek, który przedwcześnie wyskoczył w górę i przekroczył wagę 36 kg może jeździć jak dorosły? Eksperci przestrzegają przed takimi rozwiązaniami. Prawa fizyki działają tak samo na wszystkie dzieci, niezależnie od wieku, wzrostu i wagi. Jak więc poradzić sobie w przypadku gdy Twoja pociecha rośnie jak na drożdżach? Zainwestuj w fotelik z homologacją USA. Zgodnie z amerykańską normą, produkowane foteliki samochodowe nadają się dla dzieci do 160 cm wzrostu oraz 54 kg wagi. W takim foteliku mogą być więc bezpiecznie przewożone również duże dzieci. 
Foteliki te można spotkać również na polskim rynku. Spełniają one zarówno normę europejską ECE R44, jak też amerykańską NHTSA. Jeśli chcemy mieć większa możliwość wyboru możemy zakupić taki fotelik bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych lub zamówić go w sklepie internetowym z opcją wysłania do Polski. W tym drugim przypadku nie będziemy mieć jednak możliwości przymierzenia fotelika do samochodu. Należy również pamiętać, że unijne prawo nie dopuszcza do sprzedaży fotelików bez homologacji homologacji ECE-R44/04 lub starszej ECE-R44/03. Jest to między innymi wynikiem różnic jakie zachodzą w konstrukcji. 

Alternatywa dla fotelika
A co zrobić gdy sytuacja jest odwrotna - tzn. gdy dziecko ukończyło 12 lat, ale wciąż brakuje mu kilku centymetrów i kilogramów do wyznaczonych przez prawo granic, gdy musi opuścić fotelik? Z jednej strony każdy rodzic pragnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka, a z drugiej trzynastolatek może kategorycznie odmawiać podróżowania w foteliku, podczas gdy jego rówieśnicy już dawno jeżdżą bez. Jak znaleźć rozsądny kompromis pomiędzy troską o bezpieczeństwo, a sprzeciwem nastolatka, który zwyczajnie wstydzi się tego, że jest traktowany jak małe dziecko? Z pomocą przychodzi adapter do pasów bezpieczeństwa. Urządzenie o nazwie Smart Kid Belt rekomendowane jest dla dzieci o wadze 15-36 kg i może być stosowane już od piątego roku życia. Jego największą zaleta jest jednak możliwość zastosowania w bardziej niestandardowych przypadkach, tam gdzie tradycyjne foteliki już się nie sprawdzają. Główną rolą adaptera jest poprawienie układu pasów bezpieczeństwa, które mogą być dzięki temu poprowadzone w taki sposób, aby dopasowane były w najlepszy sposób do dziecka. Adapter można stosować również w taksówkach, autokarach oraz we wszystkich pojazdach, w których nie ma dostępnego fotelika. Przepisy prawa akceptują takie rozwiązanie, ponieważ zgodnie z nimi fotelik nie jest jedynym rodzajem urządzenia, które może być stosowane do przewozu dzieci.

Opinie (2)

Radosław

2020-01-17 10:47:41

Adres IP:

*.*.*.91

Rozwiązanie ciekawe a w dodatku imponująco szybko można się o tym przekonać. Cena miała tu dużą dla mnie role bo jest moim zdaniem na każdą kieszeń a po przeczytaniu tak wielu pozytywnych opinii nie zastanawiałem się długo.
Andrzej

2020-01-11 13:56:00

Adres IP:

*.*.*.107

Bardzo zaciekawiło mnie rozwiązanie jakim jest Smart Kid Belt, zorientowałem się trochę w temacie i z racji nie wysokiej ceny postanowiłem dokonać zakupu dla starszej córki. Proste, fajne w montażu i przede wszystkim bezpieczne.

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn cukierniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Leasing drukarek DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Mikron części zamienne do elektronarzędzi

Wierzbna 257A
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Nowatorskie rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa w hotelach

Nowatorskie rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa w hotelach

Błędy w operatach szacunkowych – jak ich unikać?

Błędy w operatach szacunkowych – jak ich unikać?

Mobilne SEO a pozycjonowanie lokalne dla firm w Rzeszowie

Mobilne SEO a pozycjonowanie lokalne dla firm w Rzeszowie