Czym są materiały kompozytowe i jakie mają zastosowanie?

Czym są materiały kompozytowe i jakie mają zastosowanie?

Materiały kompozytowe, zwane również kompozytami to materiały o niejednolitej strukturze, które są złożone z dwóch lub większej ilości komponentów o różnorodnych właściwościach, które nawzajem się uzupełniają. W przypadku produkcji kompozytów zazwyczaj jeden z nich stanowi lepiszcze, a więc zapewnia kompozytowi spójność, elastyczność i twardość, natomiast drugi materiałem jest kompozytem konstrukcyjnym, który zapewnia zwiększoną odporność na ściskanie i rozciąganie. Jednymi z najchętniej wykorzystywanych kompozytów z pewnością są włókno szklane, kwarc czy włókno węglowe — znany jest również azbest. Materiały kompozytowe znane są już od tysięcy lat — jednym z najpopularniejszych przykładów jest chińska laka, która służyła do wyrobu mebli i naczyń. Równie znanym kompozytem na przestrzeni lat jest drewniana sklejka.

Zastosowanie kompozytów

Kompozyty ze względu na swoje unikalne właściwości mają zastosowanie w wielu dziedzinach techniki w formie materiałów konstrukcyjnych. Chętnie są wykorzystywane w budownictwie (żelbet czy beton), jak również w przemyśle lotniczym czy kolejowym, a nawet w astronautyce. Nie można zapomnieć, że kompozyty są również wykorzystywane w produkcji maszyn, urządzeń oraz wyrobów sprzętu sportowego, np. nart czy oszczepów. Kompozyty konstrukcyjne stanowią dość zróżnicowaną grupę materiałów charakteryzujących się wysokimi wskaźnikami wytrzymałościowymi, dlatego poprzez dobór odpowiednich komponentów możliwe jest stworzenie materiału, który będzie uwzględniał wysokie wymagania stawiane nowoczesnym konstrukcjom. Z kompozytów konstrukcyjnych wykonywane są również części i obudowy maszyn, karoserie samochodów, przedmioty codziennego użytku, sprzęt sportowy i wojskowy, aparatura chemiczna, jak również urządzenia kosmiczne.

Rodzaje kompozytów

W przypadku kompozytów możemy wyróżnić kilka ich rodzajów. Do najpopularniejszych kompozytów zaliczamy kompozyty strukturalne, w których występują ciągłe struktury komponentów konstrukcyjnych, np. w postaci warstw, prętów czy struktury przypominających plastry miodu. Kolejnym rodzaje kompozytów są laminaty, mikokompozyty i nanokompozyty, jak również stopy strukturalne, które są rodzajem stopów metali, metali z niemetalami i polimerów.

Opinie (1)

Irys

2022-05-05 15:49:32

Adres IP:

*.*.*.164

Kompozyty to przede wszystkim bardzo trwałe materiały, które mają to coraz bardziej ogólne zastosowanie.

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn cukierniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Leasing drukarek DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Mikron części zamienne do elektronarzędzi

Wierzbna 257A
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Zamiennik tonera do drukarki - jak wybrać najlepszy?

Zamiennik tonera do drukarki - jak wybrać najlepszy?

Przewaga firm korzystających z maszyn pakujących

Przewaga firm korzystających z maszyn pakujących

Hartowanie — gięcie szkła

Hartowanie — gięcie szkła