Co to jest prawo karne?

Co to jest prawo karne?

Prawo karne jest zbiorem przepisów określających czyny zabronione wraz z wypisanymi konsekwencjami ich popełnienia. Wobec przepisów prawa karnego wszyscy obywatele są równi, dlatego niezależnie od pozycji społecznej czy stanu majątkowego czekają na nich takie same konsekwencje. Prawo karne w swojej pracy wykorzystuje Adwokat Rzeszów, którego obowiązkiem jest działanie według prawa i dostosowywanie się do jego przepisów.

 Jak wygląda podział prawa?

W Polsce istnieje podział prawa ze względu na jego zasady zastosowania, jak również na kryterium przedmiotu. W przypadku tego drugiego możemy mówić o prawie karnym materialnym, który jest jednym z najistotniejszych elementów prawa karnego, ponieważ to tutaj znajdują się wszelkie czyny zabronione, a także zasady postępowania i kary kryminalne, które są skutkiem popełnienia wymienionych wykroczeń. Podział prawa zawiera również prawo karne procesowe, w którym znajdują się przepisy prawne dotyczące sposobu postępowania w przypadku dokonania czynu zabronionego, a więc jest to metodologia procesu karnego. Oczywiście podział prawa obejmuje również prawo karne wychowawcze, które definiuje wymierzanie kary w przypadku popełnienia czynu zabronionego.Jakie funkcje ma prawo karne?

Prawo karne jest wykorzystywane przede wszystkim do zaprowadzenia sprawiedliwości na świecie, a więc eliminować i karać negatywne zjawiska, które pojawiły się w społeczeństwie na skutek doprowadzenia do czynów zabronionych. Funkcją prawa karnego jest również funkcja ochronna oraz gwarancyjna, której celem jest ochrona interesów ze strony władz, dzięki czemu wszystkich, którzy chcą nadużywać swoich pozycji, czekają dotkliwe konsekwencje. Prawo karne to również gwarancja funkcji kompensacyjnej, która polega na próbie naprawienia zła, które wyrządzono niewinnej osobie. Ostatnią funkcją prawa karnego jest funkcja prewencyjna, która polega na zapobieganiu czynów zabronionych ze względu na strach przed konsekwencjami, które grożą za wykonanie wspomnianego czynu.

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn cukierniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Leasing drukarek DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Mikron części zamienne do elektronarzędzi

Wierzbna 257A
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Google Analytics – jak monitorować ruch na stronie?

Google Analytics – jak monitorować ruch na stronie?

Analiza kosztów i korzyści z automatyzacji produkcji ciastek

Analiza kosztów i korzyści z automatyzacji produkcji ciastek

Czy tonery zamienne są opłacalnym wyborem dla małych firm?

Czy tonery zamienne są opłacalnym wyborem dla małych firm?